Vyhledávání
Freelite.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Finance

Čekají nás změny v penzijní reformě. Dotknou se především stávajících seniorů, kteří pobírají důchod

24. 7. 2024
Ivana Všetičková
Čekají nás změny v penzijní reformě. Dotknou se především stávajících seniorů, kteří pobírají důchod

ilustrační foto

Foto: generováno pomocí DALLE-ChatGTP

Důchody jsou stále tématem číslo jedna. V blízké budoucnosti se musíme připravit na změny důchodové reformy, které se dotknou především stávajících seniorů a těch, kteří si ke své penzi ještě přivydělávají. Podívejte se na přehled, jaké změny nás čekají a neminou.

Návrh schválila vláda a musí ho ještě projednat i poslanci. Pokud by však došlo k jeho definitivnímu schválení, senioři se budou muset připravit na velké změny. Například se změna dotkne již vyplacených důchodů. Návrh nyní prošel prvním čtením a politici by do konce prázdnin chtěli mít jasno, jak to bude dál. Co má tedy být změněno a na co se musíme připravit?

Zvýšení minimálního důchodu a konec valorizace

Od roku 2026 by se výrazně měly změnit všechny typy důchodů. Starobní a invalidní důchody třetího stupně budou mít jasně nastavenou minimální základní a procentní výměru, která bude činit minimálně 10% průměrné mzdy. V roce 2025 by tak mohl minimální důchod činit rovných 9 380 korun. Nárok na starobní důchod bude mít nově každý, kdo získá minimální požadovanou dobu důchodového pojištění, tj. 40 let. Více se dozvíte v tomto článku, kde jsme vás již informovali o změnách ve starobních důchodech.

ilustrační foto
Foto: generováno pomocí DALLE-ChatGTP

Kdo pobírá důchod nižší, bude se mu automaticky dorovnávat, bez nutnosti složitých žádostí nebo dokládání listů o pracovních poměrech. Od roku 2026 zřejmě skončí i valorizace výchovného. Podle navrhovaného modelu valorizace důchodů by se mělo nejprve z procentní výměry důchodu odečíst výchovné. Následně by se zbylá část této výměry měla valorizovat standardním způsobem. Po dokončení tohoto kroku se výchovné opět připočte k původní procentní výměře důchodu.

Výhody pro pracující seniory

Od roku 2025 by starobní důchodci, kteří nadále pracují, měli být osvobozeni od placení sociálního pojištění na straně zaměstnance, pokud jejich výdělky dosáhnou úrovně, kdy vzniká povinnost toto pojištění hradit. Tato změna se týká konkrétně 6,5 % sociálního pojištění, které obvykle platí zaměstnanci z výdělku. V důsledku této úlevy dojde k přímému navýšení jejich čistého příjmu. Na druhé straně, sociální pojištění placené zaměstnavatelem zůstane zachováno.

Současně je naplánováno zrušení stávajícího mechanismu pro přepočítávání důchodu za další odpracované období, což znamená, že od roku 2025 již nebude možné zvyšovat výši důchodu prostřednictvím dalšího pracovního příjmu. Díky osvobození od tohoto pojistného tak pracující důchodci získají větší finanční prospěch, než kolik by činilo případné zvýšení jejich důchodu.

Zdroje: autorský text, redakce, českédůchody.cz, Freelite.cz, vlastní dotazování