Vyhledávání
Freelite.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Lifestyle

Cesta do Itálie se může prodražit. Dejte pozor na platby a platnost řidičského průkazu

16. 7. 2024
Michaela Hanelová
Cesta do Itálie se může prodražit. Dejte pozor na platby a platnost řidičského průkazu

ilustrační foto

Foto: Unsplash

Pokud se chystáte na dovolenou do Itálie, nebo budete touto zemí pouze projíždět, měli byste zpozornět. Existují totiž jistá pravidla, bez kterých se to neobejde. Při nedodržení hrozí vysoké pokuty a zbytečné problémy s místními zákony. 

V Itálii se používá takzvaný mýtný systém, kde se platí dle ujetých kilometrů. Při vstupu na dálnici si na mýtné bráně vezmete lístek a při výjezdu uhradíte částku, která odpovídá délce vaší cesty. Platba je možná jak kartou, tak hotovostí. Na výběr máte z terminálů pro samostatné placení nebo můžete využít přepážky s obsluhou. Dbejte také na to, abyste nesjeli do pruhu vyhrazeného pro držitele elektronických zařízení Telepass.

Ceny za jízdu osobním vozidlem se obvykle pohybují okolo 8 eur za každých 100 km jízdy po dálnici. Na určitých úsecích italských dálnic, jako je například dálnice A36 severně od Milána, je zaveden systém zvaný free flow. V tomto systému se informace o vašem průjezdu zaznamenávají pomocí kamer a vy musíte mýtné zaplatit online, a to do 15 dnů od průjezdu. Jak upozorňuje dopravní expert Martin Thienel, vyhýbat se této povinnosti se nevyplácí, protože by vám mohla domů dorazit pokuta. Kromě dálnic jsou v Itálii zpoplatněny i některé tunely.

Cesta do Itálie se může prodražit
Foto: Unsplash

Cesta do Itálie se může prodražit lidskou chybou

Cesta do Itálie se může prodražit. Dejte pozor na platby a platnost řidičského průkazu. V Itálii mají totiž nastavené rychlostní výjimky pro řidiče, kteří mají řidičský průkaz méně než tři roky. Tito řidiči mohou jet po dálnici rychlostí 110 km/h. Co se týče svícení, denní svícení je povinné mimo zastavěné oblasti, na dálnicích a v tunelech, zatímco v obcích svítit nemusíte.

Pokud si chcete svou dovolenou užít v klidu a bezpečí, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění. I když s evropskou kartičkou pojištěnce získáte v členských zemích EU nárok na stejnou zdravotní péči jako místní obyvatelé, ne vždy je to výhodné. Může se vám totiž snadno stát, že nejbližší zdravotnické zařízení bude soukromá klinika, kde si léčbu zaplatíte sami.

Zdroje: redakce, autorský text, vlastní dotazování, rozhovor