Vyhledávání
Freelite.cz

Finanční, ekonomický a lifestylový magazín, který má co říct.

Lifestyle

Rakovina plic nebolí a často se diagnostikuje pozdě. Plicní lékaři se snaží najít rychlou a efektivní léčbu

30. 7. 2024
Ivana Všetičková
Rakovina plic nebolí a často se diagnostikuje pozdě. Plicní lékaři se snaží najít rychlou a efektivní léčbu

ilustrační foto

Foto: Pixabay

Rakovina plic nebolí a velmi často je diagnostikována pozdě. Je zásadní začít s léčbou plicních nádorů co nejdříve, protože mají tendenci rychle se rozvíjet a šířit se do dalších částí těla. Průběh a úspěch léčby mohou ovlivnit i jednotlivé týdny. Nicméně někteří pacienti se setkávají s dlouhým čekáním na stanovení diagnózy a zahájení terapie, což může trvat až několik měsíců.

To se snaží změnit pneumologové, kteří iniciovali program časného záchytu plicního karcinomu, jenž umí odhalit tumory včas. „Ačkoliv máme v komplexních onkologických centrech řadu nových léků, které významně napomáhají v terapii pacientů s plicními karcinomy, je pořád klíčové, aby se lidé dostali ke správné léčbě včas. Zbytečná prodleva může pro nemocného znamenat, že se z vyléčitelného dostane do stavu, kdy už operace není možná,“ prozradil redakci Freelite.cz doc. MUDr. Martin Svatoň, Ph.D., přednosta Kliniky pneumologie a ftizeologie FN Plzeň.

Ten také dále uvedl, že pacientům, které čeká operace, lékaři nově nabízí kromě chemoterapie tzv. imunoterapii. Výrazně tak zvýší pravděpodobnost, že se tumor znovu neobjeví. „Tato léčba vede dokonce k tomu, že se přibližně u 30 % nemocných najde při operaci místo nádoru už jen vazivová tkáň,“ doplňuje doc. Svatoň.

Rakovina plic nebolí, ale tiše řádí

Aby pacienti mohli co nejrychleji zahájit optimální léčbu, je důležitá a skutečně zásadní precizně provedená diagnostická bronchoskopie. Toto vyšetření zahrnuje prohlídku plic pomocí bronchoskopu a odběr vzorku tkáně, který umožní přesně určit typ nádoru. Na tuto metodu se plicní lékaři snaží co nejvíce zaměřit. „Problémem jsou ložiska uložená hlouběji v plicích, která nejsou přímo dostupná při bronchoskopickém vyšetření. Při použití moderních metod úspěšnost diagnózy špatně dostupných plicních ložisek výrazně narůstá,“ říká MUDr. Petr Jakubec Ph.D.

Zpoždění v diagnostice rakoviny plic může být způsobeno i tím, že v raných stádiích nemoc často nepřináší žádnou bolest a postupuje nenápadně. Často se stává, že poté, co pacienti zaznamenají nějaké alarmující změny ve svém zdravotním stavu, bývá skutečně pozdě. Naštěstí existuje již přes rok program pro časný záchyt rakoviny plic, který se zaměřuje na osoby ve věku 55 až 74 let, zejména na ty, kteří jsou aktivními kuřáky a jsou tudíž v rizikové skupině pro výskyt této nemoci.

Zdroje: redakce, autorský text, vlastní dotazování, rozhovor s odborníky